Kam vyhodiť toner: ako starú náplň zlikvidovať či zrecyklovať
Novinky
2021-10-20 10:43:47

Kam vyhodiť toner: ako starú náplň zlikvidovať či zrecyklovať

Lámete si hlavu nad tým, kam máte vyhodiť prázdny toner? Prázdne náplne do tlačiarne rozhodne nepatria do koša. Ako ich ale správne zlikvidovať, aby to bolo bezpečné a šetrné k životnému prostrediu? Riešením je recyklácia tonerov. V nasledujúcom článku vám poradíme, čo robiť s prázdnymi náplňami.

Najprv si ale ujasnime názvoslovie: ako tonery označujeme náplne laserových tlačiarní (práve o nich píšeme v tomto článku), zatiaľ čo cartridge je výraz pre náplň do atramentovej tlačiarne.

Likvidácia tonerov: prázdne náplne nepatria do koša

Tonerové kazety zjednodušene plastové krabičky obsahujúce tzv. tonerový prášok. Ten sa spravidla skladá z uhlíka, polymérov ačiastočne zmagnetizovaných oxidov kovov. K tomu obsahujú ešte ďalšie komponenty z najrôznejších kovov a plastov, akými sú:

  • mikročip,
  • magnetická vývojka,
  • regulačná stierka,
  • nabíjacia elektróda,
  • vodivý valec (v závislosti od modelu tlačiarne).

Táto zmes materiálov by pri úniku do životného prostredia mohla ohroziť rad organizmov. Nie je preto dobrý nápad vyhodiť tonery dozmiešaného odpadu, nepatria ale ani do kontajnerov na elektroodpad. A súčasne pre zber použitých náplní neexistuje žiadny centrálny systém.

Pokiaľ chcete prírode naozaj pomôcť, odneste prázdne tonery do najbližšieho zberného dvora. Tam ich prijmú zadarmo a zlikvidujú tak, aby bola záťaž pre životné prostredie čo najmenšia. Avšak pozor - prázdne originálne náplne môžu ešte raz poslúžiť k tlači.

 

Recyklácia tonerov alebo kam s prázdnou náplňou

Prázdne originálne tonerové kazety sa dajú minimálne ešte raz naplniť (znovu použiť, renovovať) a znovu použiť k tlači. Jeto najekologickejšie spôsob, ako s prázdnym tonerom naložiť.

Existuje celý rad spoločností, ktoré výkup prázdnych tonerov živí. Vždy sa preto poobzerajte, kde by sa raz použitá originálna kazeta dala odovzdať, aby mohla byť znovu naplnená a následne predaná ako repasovaná. Za originálny, doteraz znovu neaplnený tonermôžete dostať aj niekoľko eur.

 

Na trhu fungujú aj spoločnosti, ktoré sa nezameriavajú na následný predaj repasovaných náplní, ale ponúkajú zákazníkom služby opätovného naplnenia prázdneho tonera. Stačí, keď im prázdne originálne kazety odovzdáte (alebo pošlete) a za pár dní ich máte späť znovu naplnené a funkčné. Stačí sa poradiť s vyhľadávačom, kde oba druhy prevádzok vo svojom okolí nájdete.

Plnenie tonerov vlastnými silami
Mnohí predajcovia ponúka aj doplňovacie sady, tzv. refill kity. S ich pomocou zvládne zručnejší domáci majster doplniť prázdny toner aj svojpomocne. Počítajte ale s tým, že pri nešikovnej manipulácii sa farba môže uvoľniť a poškodiť tlačiareň.

Výsledná kvalita tlače renovovaných tonerov síce nie je nijako zvlášť oslnivá - (zvlášť ak je renovácia vykonávaná neodborne). Repasovaný toner dobre poslúži aj pri bežnej tlači dokumentov.

Niektorí výrobcovia svoje prázdne, originálne náplne spätne odoberajú a po rozobratí jednotlivé diely znova využívajú. Napr. spoločnosť HP i týmto recyklovaným tonerom zároveň pridáva recyklovaný plast získavaný v rámci programu pomoci chudobným obyvateľom Haiti.

Ako tonery zabaliť k výkupu, aby sa nepoškodili?

Tonerové kazety pomerne krehké a počas prepravy by mohlo dôjsť k ich poškodeniu. Väčšina spoločností, ktorá tonery vykupuje, vopred upozorňuje na to, že tonery k odoslaniu musia byť riadne zabalené.

Najlepším riešením, ako toner zabezpečiť, je zabaliť ho do originálnej krabičky. Tie môžete naskladať do väčšej krabice. Dajte ale pozor, aby krabica váhu náplní uniesla a tiež aby ste ju bez problémov sami zdvihli. Berte do úvahy, že s krabicou budú manipulovať ajďalší ľudia. Správne zabalené tonery by v krabici v žiadnom prípade nemali lietať alebo jazdiť.

Pred odoslaním tonerov k likvidácii alebo výkupu zavolajte spoločnosti, ktoré prázdne kazety zasielate a overte si:

  • či máte správnu dodaciu a fakturačnú adresu,
  • či odberateľ váš typ tonerov skutočne vykupuje,
  • či je pre ňu prepravná spoločnosť, cez ktorú náplne zasielate, prijateľná.