Druhy náplní do atramentových tlačiarní: zloženie a rozdiely
Novinky
2021-10-20 10:37:29

Druhy náplní do atramentových tlačiarní: zloženie a rozdiely

Medzi atramentovými náplňami rôznych výrobcov sú veľké rozdiely - a to nielen v ich cene a farebnosti. Poďme sa pozrieť, aké dva základné druhy atramentových farieb existujú a z čoho sa vlastne skladajú.

Náplne pre atramentové tlačiarne sa označujú aj ako cartridge. Od tonerov (náplní pre laserové zariadenia) sa líšia tým, že obsahujú farbu v tekutom stave. Od toho sa odvíja aj ich spôsob tlače, ktorý spočíva vo vstrekovaní rôzne veľkých kvapiek atramentu na papier pomocou tzv. mikrotrysiek.

 

Z čoho sa atrament do tlačiarne skladá?

Základom atramentových náplní pre bežné domáce a kancelárske tlačiarne je voda, niekedy s prímesou organického rozpúšťadla (častý je dichlorpropan). Okrem ďalších látok (pozri ďalej) obsahuje náplň samotnú farbu. Tá môže byť:

  • úplne rozpustná (farebné náplne - dye-based inks),
  • rozptýlená vo forme suspenzie, teda drobných častíc (pigmentové náplne - pigment-based inks).

Medzi týmito náplňami sú rozdiely predovšetkým v cene a ich odolnosti voči vode a slnečnému žiareniu - z toho vyplýva aj ich uplatnenie. Čo do tlačovej kvality sú dnes oba typy atramentov prakticky na rovnakej úrovni.

V porovnaní s písacím atramentom obsahuje ten tlačový oveľa viac zložiek - až 20 rôznych typov chemikálií - a je náročnejší na výrobu. Je totiž potrebné, aby sa dobre zmiešal do požadovaného odtieňa, neschnul ani príliš rýchlo, ani príliš pomaly a bolo ho možné nanášať vo vrstvách 2 až 30 mikrometrov (1 000 mikrometrov = 1 mm).

Farebné náplne (dye-based inks)

Základom týchto cartridgí je plne rozpustná farba. Chemicky ide najčastejšie o organické zlúčeniny zvané azofarbivá. Uazúrovej farby sa využíva navyše meď.

Farebné náplne vytvárajú plynulé farebné prechody. Oproti pigmentovým atramentom dokážu vytvoriť tiež o niečo viac odtieňov. Sú preto oi. vhodné na tlač fotografií a grafických materiálov - je ale dôležité použiť špeciálne fixujúce podklady, napr. fotopapier

Ani po zaschnutí totiž farba nie je odolná voči vlhku a oteru. Pri vystavení slnečným lúčom navyše vplyvom UVžiarenia pomerne rýchlo bledne, najmä potom purpurová zložka. Podobné degradačné vplyvy má na farby náplne ozón, ktorý sa vo vyšších koncentráciách vyskytuje v mestách.

Z týchto dôvodov sa rozpustné farby nehodia pre tlač plagátov a iných materiálov určených do exteriéru. Možno ich ale využiť u spotrebných brožúr či letákov. Farebný atrament nájdete prevažne v kompatibilnej cartridge, je ale ajzákladom niektorých originálnych náplní.

 

Pigmentové náplne (pigment-based inks)

Tento typ náplní obsahuje jemne rozdrvené či namleté kúsky pevného organického či anorganického farbiva s veľkosťou 0,1 až2 mikrometrov. Pri čiernych pigmentových atramentoch sa využívajú sadze, v prípade farebných pigmentov potom najčastejšie organické zlúčeniny, spravidla špeciálny typ azofarbív.

Výtlačky s pigmentovými farbami sú odolnejšie voči UV žiareniu a mechanickému oteru - hodia sa preto aj pre vonkajšie aplikácie. Pri moderných cartridgoch s pigmentovými farbivami už navyše oproti minulosti nehrozia ani problémy s vyšším odleskom a nižšiou farebnou sýtosťou.

Pigmentový atrament je predovšetkým súčasťou originálneho cartridge. Nájdete ho ale aj v niektorých kvalitnejších kompatibilných náplniach.

Ďalšie zložky atramentových náplní

Farbivo tvorí - v závislosti na type cartridge - 2 až 8% náplne, rozpúšťadlo potom 35 až 80%. Vo zvyšku kazety potom nájdete:

  • látky zabraňujúce stláčaniu papiera vplyvom vlhkosti (20 až 50%),
  • zmáčadla (najčastejšie etylénglykol alebo DEA) proti predčasnému odpareniu rozpúšťadla a zaschnutiu atramentu v tlačovej hlave (10 až 30%),
  • rôzne prídavné zlúčeniny pre lepšiu priľnavosť a fixáciu farby na podklad, rýchlejšie schnutie pod. (3 až 12%).