Čo s použitým tonerom do tlačiarne? Renovácia aj nový chodník
Novinky
2021-10-20 10:41:54

Čo s použitým tonerom do tlačiarne? Renovácia aj nový chodník

Ďalší prázdny cartridge... Než prázdnu náplň do tlačiarne vyhodíte, zamyslite sa, či ju nemôžete ešte využiť. Ako ju úspešne recyklovať, kde našli pre tonery nové uplatnenie a kam prázdne náplne nakoniec vyhodiť, keď predsa len doslúžia?

Tlačiareň bez náplne je ako ráno bez hrnčeka kávy (alebo aspoň dobrého čaju). Akonáhle dotlačí posledný papier, stáva sa prázdna náplň hrozbou pre životné prostredie. Aj tonery sa ale dajú využiť pre úspešný "upcycling"!

Po asfalte z tonerov sa prejdete v Sydney

Spoločnosť Downer prišla so skutočne nevšedným nápadom, ako znovu využiť použité tonery. Tento poskytovateľ integrovaných služieb v Austrálii a na Novom Zélande vytvoril tzv. "TonerPave", čo je asfalt vyrábaný oi. zo zmesi práškového asfaltového tonera. V austrálskom Sydney tento asfalt otestovali v roku 2010 a od tej doby ho Downer používa na pokrývanie ciest. Týmto spôsobom zrecykloval viac ako 20 tisíc ton tonerových kaziet.

Tonery, ale aj PET fľaše tiež úspešne recykluje tiež spoločnosť HP

Čo môžete s prázdnou náplňou do tlačiarne urobiť doma

Nemusíte sa pustiť do štúdií chemického zloženia a postaviť pred domom nový chodník z tonerov, aby ste im mohli vdýchnuť nový život. Máme pre vás pár nápadov, čo s použitým tonerom zvládnete doma:

Lampa alebo originálne luster

Už máte dosť toho, že váš domov osvetľuje samotná žiarovka, ktorá visí zo stropu? Vytvorte si originálne tienidlo z prázdnych cartridgov. Obdĺžnik alebo štvorec vytvoríte ľahko - stačí ich postaviť vedľa seba a pripevniť dokopy. Nezabudnite uprostred nechať dostatok miesta pre žiarovku a originálny moderný luster je na svete! Pri vytváraní iných tvarov budete musieť byť trochu kreatívnejší. Môžete využiť aj staré tienidlo stolovej lampičky, ktoré polepíte rôznymi časťami tonera, a tak mu znovu dodáte šmrnc.

Ťažítko

Rádi pracujete vonku? Naplňte prázdný toner pieskom, kamienkami alebo farebnými korálkami. Vonku vám neuletí jediný dokument. Doma a v kancelárii vám tonerové ťažidlá poslúžia ako zaujímavá dekorácia. Nakoniec na ťažítko môžete pripevniť svoju obľúbenú fotografiu (nezabudnite ju vytlačiť na fotopapieri), takže vám poslúži aj ako originálny "fotorámik".

Magnetky na chladničke

Stačí jeden silný magnet, ktorý prilepíte k prázdnemu toneru, a zábava môže začať. Tonerovú kazetu môžete pokresliť rôznymi farbami, alebo na ňu prilepiť kamienky, korálky, staré figúrky, kusy látky a čokoľvek ďalšie, čo vám napadne. Nebojte sa k práci prizvať deti, určite ich tak aspoň na pár chvíľ zabavíte.

Tip: Farby na prázdne cartridge nedržia? Vezmite si papierové viečko od syra, krabičku od zápaliek, cukríkov a pod. Prilepte ich na prednú stranu cartridga, ktorý tak do krabičky schováte. Môžete ho ešte prelepiť papierom a pomaľovať, alebo použite krepový papier, ktorý polepíte korálkami. A chladnička môže hýriť všetkými farbami!

Kam vyhodiť prázdné cartridge a tonery do tlačiarni

Než sa smelo vydáte k svojmu odpadkovému košu, zadržte. Tonerové kazety ani atramentové cartridge sa nesmú vyhadzovať do bežného odpadu. Aj prázdne náplne do tlačiarne obsahujú množstvo látok, ktoré môžu mať škodlivé vplyvy na životné prostredie. Aké teda vaše možnosti správnej recyklácie?

  • Zberný dvor: Zo zákona je možné odniesť prázdne tonery do zberného dvora medzi elektroodpad. Tonerový prášok z jedinej náplne ale dokáže znečistiť celý kontajner. Ak zberný dvor nemá špeciálne miesto pre odber prázdnych náplní, je možné, že vám ich odmietne prijať.
  • Renovácia či ekologická likvidácia: Časť originálnych tonerových či atramentových kaziet je možné renovovať a znovu použiť na tlač. Stačí ich odniesť do niektorej zo spoločností zameranej na výkup prázdnych tonerov. Kazety, ktoré nie je možné recyklovať, čaká jedine špecializovaná spaľovňa.
  • Zberné boxy: Na obecných úradoch, v miestnych knižniciach či školách bývajú umiestnené zberné boxy určené špeciálne pre použité tonerové a atramentové kazety, kam ich môžete vyhodiť zadarmo.