Ako vybrať tlačiareň do malej kancelárie
Novinky
2021-09-28 14:54:52

Ako vybrať tlačiareň do malej kancelárie

Tlačiareň je nevyhnutnou súčasťou takmer každej kancelárie. Ako vybrať tlačiareň, ktorá bude ideálnym pomocníkom v tej vašej? Máme pre vás niekoľko tipov, podľa čoho si vybrať pravú.

Aký typ tlačiarne sa hodí do malej kancelárie

Existuje hneď niekoľko typov tlačiarní. Po ktorej z nich siahnete záleží predovšetkým na tom, ako často tlačiareň plánujete využívať:

  • Atramentové tlačiarne - atramentové tlačiarne môžu byť vhodným riešením, ak je vašou prioritou lacnejšia tlač. Je však potrebné tlačiť pravidelne, teda aspoň raz za týždeň. Ak tlačiareň dlho nepoužijete, hrozí, že jej zaschnú trysky. Zaschnuté aupchaté trysky je potom potrebné vyčistiť špeciálnymi čistiacimi roztokmi, alebo rovno zakúpiť novú cartridge či tlačovú hlavu, čím stúpnu celkové náklady na tlač.
  • Laserové tlačiarne - pri laserových tlačiarňach sa nemusíte obávať ani v prípade, že ste nič nevytlačili niekoľko dlhých mesiacov. Okrem toho vynikajú rýchlosťou tlače, čo sa vám bude hodiť predovšetkým v prípade, že potrebujete vytlačiť viacstranový dokument. Spravidla majú vyššie obstarávacie náklady, ktoré ale vyvážené nízkymi prevádzkovými nákladmi na tlač.
  • Multifunkčné tlačiarne - v malej kancelárii pravdepodobne nemáte zvyšný priestor pre uskladnenie viacerých rôznych zariadení. Z hľadiska obstarávacích nákladov navyše pre malé a stredné kancelárie nie je tak výhodné kupovať si samostatnú tlačiareň ajskener. Vhodnou voľbou by tak pre vás mohla byť práve multifunkčná tlačiareň, ktorá tlačí, skenuje aj kopíruje.

 

Na aké parametre kancelárskych tlačiarní sa zamerajte

Ak pri výbere tlačiarne neviete, ktorú výbrať, tak si odpovedzte na nasledujúce otázky:

Budete tlačiť farebne, alebo čiernobielo?

Farebnosť tlače sa odvíja od typu náplne. Ak v kancelárii tlačíte len textové dokumenty, vystačíte si čiernobielou tlačiarňou. Ak chcete tlačiť fotografie, obrázky, farebné grafy alebo mapy, siahnite po farebnej tlačiarni. Pri výbere zvážte rozlíšenie farebnej tlače(predovšetkým ak chcete tlačiť fotografie a obrázky) a cenu náhradných farebných náplní, aby ste mali predstavu, na koľko vás vyjde prevádzka farebnej tlačiarne (napríklad aj v pomere k tej čiernobielej).

Ako často a koľko stránok budete tlačiť?

Rýchlosť tlače spravidla udáva počet stránok, ktoré tlačiareň vytlačí za 1 minútu. Laserové tlačiarne väčšinou zvládnu vytlačiť 20-30 strán za minútu, niektoré kancelárske tlačiarne však dnes zvládnu 60 a viac. Atramentová tlačiareň zvyčajne zvládne 520stránok za minútu.

Ak tlačíte pár strán týždenne, vystačíte si s tlačiarňou, ktorá menšiu rýchlosť tlače, ale zato je pre vás cenovo dostupnejšia. Pokiaľ ale často tlačíte veľké množstvo dokumentov, zamerajte sa na kvalitné laserové tlačiarne.

 

 

Chcete, aby tlačiareň vedela aj skenovať a kopírovať?

Ak hľadáte tlačiareň, ktorá "zvládne všetko", potom sa určite zamerajte na spomínané multifunkčné tlačiarne. také "3v1", takže si nemusíte zvlášť kupovať ešte kopírku či skener. Dokážete s nimi tlačiť farebne i čiernobielo, skenovať dokumenty do súboru vpočítači a vytvárať kópie z existujúcich dokumentov či kníh. Náklady na obstaranie multifunkčnej tlačiarne bývajú vyššie ako zasamostatnú tlačiareň, poskytnú vám ale väčší komfort a ušetria miesto v kancelárii.

Funkcia kancelárskych tlačiarní, ktoré by sa vám mohli hodiť

Bezokrajová tlač - táto funkcia sa vám bude hodiť pri tlači fotiek, grafov, tabuliek, máp, ale aj rôznych štítkov alebo nálepiek, takže papiere do tlačiarne dokážete využiť do posledného milimetra. žiadne orezávanie okrajov!

Podpora priamej tlače - S touto funkciou nebudete musieť zapínať počítač, sťahovať súbory a následne ich posielať do tlačiarne. Kprístroju jednoducho pripojíte napríklad USB flash disk alebo pamäťovú kartu. Tak môžete tlačiť priamo z prenosného úložného zariadenia. Dnes sa ale k väčšine moderných tlačiarní pripojíte aj cez Wi-Fi alebo Bluetooth a dokumenty k vytlačeniu pošlete dotlačiarne bezdrôtovo, bez toho aby ste sa k tlačiarni museli priblížiť.

Automatická obojstranná tlač - s funkciou obojstrannej tlače nemusíte čakať, než sa strana vytlačí, aby ste ju chytro stihli otočiť vprípade, že chcete tlačiť na obe strany papiera. Tlačiareň s obojstranným tlačením šetrí čas, papier aj energiu tým, že si papier povytlačení stiahne späť a otočí ho na opačnú stranu bez nutnosti vašej asistencie.

 

 

 

Náplne do tlačiarní

Komponenty

Značky

Kompatibilné tonery

Renovované tonery

Originálne tonery